Program > Planning of the conference

Wednesday, October 24, 2018
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
›8:00 (30min)
›8:30 (1h)
› Auditorium
›9:30 (45min)
›10:15 (2h)
Biological invasions
Moderator: Maud Bernard-Verdier
› Room 1
›10:15 (2h)
Behavioural and dispersal ecology
Moderator: Cécile Le Lann
› Room 2
›10:15 (2h)
Trait-based approaches in ecology
Moderators: Sakina Ayata & Martin Laviale
› Room 3
›10:15 (2h)
Urban ecology
Moderator: Mark Mcdonnell
› Room 9
›10:15 (2h)
Global changes and biodiversity
Moderator: Virginia Iglesias
› Room 4
›10:15 (2h)
› Room 8
›10:15 (2h)
Agroecology and ecology of agroecosystems
Moderators: Audrey Alignier & Stéphanie Aviron
› Auditorium
›10:15 (2h)
The role of aquatic macrophytes in the functioning of freshwater ecosystems
Moderators: Anniet Laverman & Gabrielle Thiébaut
› Room 7
›10:15 (2h)
› Room 5
›12:15 (1h30)
›12:30 (1h15)
› Auditorium
›12:30 (1h15)
Atelier RAP (Analyse citoyenne des données)
Sylvie Blangy, Isabelle Chuine
› Room 8
›12:45 (55min)
› Room 2
›14:00 (2h15)
Current challenges in landscape ecology: habitat amount, landscape connectivity, landscape history (Symposium)
Moderator: Laurent Bergès (Please see the dedicated tab 'Symposia' to see the speakers and abstracts of the talks of this symposium)
› Room 3
›14:00 (2h15)
Does evolution matter for ecosystem ecology? (Symposium)
Moderator: Isabelle Gounand (Please see the dedicated tab 'Symposia' to see the speakers and abstracts of the talks of this symposium)
› Room 8
›14:00 (2h15)
Tracking environmental variability and global changes (Symposium)
Moderator: David Renault (Please see the dedicated tab 'Symposia' to see the speakers and abstracts of the talks of this symposium)
› Room 1
›14:00 (2h15)
Fisheries ecology: Using models to understand and predict human impacts on aquatic ecosystems (Symposium)
Moderator: Didier Gascuel ((Please see the dedicated tab 'Symposia' to see the speakers and abstracts of the talks of this symposium)
› Room 7
›14:00 (2h15)
Conservation biology
Moderator: Irène Till-Bottraud
› Room 9
›14:00 (2h15)
Ecological interactions
Moderator: Andreas Prinzing
› Room 4
›14:00 (2h15)
Agroecology and ecology of agroecosystems
Moderator: Armin Bischoff
› Auditorium
›14:00 (2h15)
Theoretical ecology
Moderators: Jean-Sébastien Pierre & Fabien Laroche
› Room 2
›14:00 (2h)
Environmental genomics
Moderators: Samuel Chaffron & Eric Pelletier
› Room 5
›16:15 (2h)
›16:15 (2h)
Halieutic and marine ecology
Moderators: Hilaire Drouineau & Pierre-Yves Hernvann
› Room 7
›16:30 (2h)
› Room 8
›16:30 (2h)
› Room 4
›16:30 (2h)
Theoretical ecology
Moderators: Jean-Sébastien Pierre & Fabien Laroche
› Room 2
›16:30 (2h)
Environmental genomics
Moderators: Denis Faure & Jean-Christophe Simon
› Room 5
Session
Speech
Logistics
Break
Tour
Online user: 2